اطلاعیه‌هانکات مهم در نحوه ارائه اظهارنامه مالیاتی رشته ارتوز و پروتز

 
قابل توجه کلیه همکاران محترم رشته ارتوز و پروتز

با توجه به ارایه عملکرد مالیاتی در هر سال و نیاز به تکمیل اظهارنامه مالیاتی، در نشست جناب آقای دکتر محمدعلی جوانشیر با وزیر و معاونت مربوطه مورخ اول تیرماه ۱۳۹۴، نکات ذیل جهت وحدت رویه همکاران و اعضای رشته ارتوز و پروتز به اطلاع می‌رسد.
 
۱- دقت نمایند که سیستم خود را تحت عنوان مشاغل یا شرکت بازرگانی و یا مرکز تولیدی لوازم پزشکی ثبت ننمایند.
 
۲- هنگام تسلیم و تکمیل فرمهای اظهارنامه مالیاتی, واحد شغلی خود را پزشکان/پیراپزشکان و حرف پزشکی ثبت نمایند.
 
۳- کپی کارت نظام پزشکی یا پروانه و یا هردو را را به اظهارنامه خود ضمیمه نمایند. درصورت عدم یا خودداری قبولی به این روش, به امور مالیاتی پزشکان و پیراپزشکان, یا مستقیما به ریاست ان حوزه,جناب اقای موسوی مراجعه نمایند.
 
۴- با توجه به اینکه میزان مالیات سالانه حرف پزشکی بسیار پایین تر از سایر مشاغل است, دقت نمایید که ممیزان مالیاتی به نادرست, شما را مجاب به استفاده از کلمه خرید لوازم (مانند کفش طبی, بانداژ, کمربند طبی, یا حتی انواع جوراب طبی و... حتی خرید مواد اولیه و تولید) ننمایند. (زیرا کلمه "خرید" هر نوع کالا و موادی حتی تحت عنوان کالای پزشکی و یا "فروش" ارتوز و پروتز شما را از روند مشاغلی مانند پزشکان خارج خواهند نمود). موضوع را به سادگی و بدون پیچیدگی, سرویس دهنده درمان به معلولین (نه معلولین و جانبازان) ذکر نمایید.
 
۵- با توجه به اینکه مراجعین به کلینیک های ارتوز و پروز (ارتوپدی فنی) جهت ارزیابی اوضاع استخوان بندی, عضلات, مفاصل, و با اعمال شیوه درمان و توانپزشکی با لوازم خاصی, که در این رشته ارتوپدی صلاح تشخیص دهید, استفاده و انها را درمان میکنید, "بیمار" هستند، از کلمه مشتری بجای بیمار استفاده ننمایید.
 
۶- عبارت کلینیک ارتوپدی فنی,برای سازمان مالیاتی تداعی مطب و بیماریهای دست و پا را درپی خواهد داشت و مشاغل ما را همانند پزشکان با یک دامنه متعادل و مناسب در بین فوق تخصصان, متخصصان, جراحان, پزشکان و دندانپزشکان عمومی, و سپس فیزیوتراپ ها, گفتاردرمانها, لیسانسیه های مامایی, و رشته کارشناسان تکنیکال ارتوپدها قرارمی‌دهد و بدین ترتیب ارزیابی تقریبا ثابتی دارد.
 
 
همچنین موضوع ارزش افزوده بدقت بحث گردید, و در پایان نتایج حاصل قطعی گردید که خدمات ارتوپدی فنی و داروهای درمانی شامل ارزش افزوده و مالیات های حاصل از فروش مانند نخواهد بود در اینده نیز نیاز به کدگذاری یا پلمب و بارکدخوان صندوقهای واحدهای صنفی فروش نخواهد بود.

.

جهت اطلاع از قوانین مالیاتی به سایت سازمان امور مالیاتی کشور مراجعه نمائید.